Annual Sydenham River Canoe Race Results

April 18, 2004

2004 RACE RESULTS

Recreation - 5 miles Harry Denkers, Paul Welsmen 50:56

  • Joel Weed Travis Vaillant 50:58

  • Jack & Graham Brown 52:07

  • Greg Stephens, Paul Patterson 54:27

  • Lorne & Dustin Font 59:35

  • Craig Henderson, Jeff Week 59:45

  • Eric, William, Nathan, Bradley Anderson 1:00:38

  • Cassie Moorhouse, Steve Piggot 1:03:15

  • Marcia Jardine, Ashley King 1:03:40

  • Tom Gustin, Keith Gustin 1:03:45

  • Danica Kelly, Shelley Hands 1:04:57

  • Frank & Grant Gustin 1:04:59

  • Sandra Congdon, John Berkmortel 1:07:11

  • Matthew Oke, Justin Pardy 1:11:53

  • Ron Core, Ryan Wodham 1:12:45

  • Nathan Core, Jen Fair 1:12:50

  • Lennard & Martin Donkers 1:16:30

  • Donna Barnes, Bev Welch 1:17:24

  • Hollie Burfoot, Blythe McCormick 1:19:00

V.I.P. - 5 miles Elizabeth Tenhoeve, Laura Margetts 1:04:52

  • Darrel & Barry Randell 1:04:58

  • Jerry Westgate, Alex McDonald 1:06:38

  • Staff: - 5 miles Donald & Andrew Craig 47:30

Mixed Amateur - 7 miles Amber & Steve Tait 1:03:50

  • Bob & Phyllis Wild 1:05:40

  • Jessica & Joe Cogghe 1:14:49

  • Rene Caron, Amie Brevard 1:15:58

  • Travis & Lindsay Lehrbass 1:21:28

  • Steve Hay, Jen VanderVeeken 1:23:16

  • Ryan Lounsbury, Jen Graham 1:46:43

Menís Amateur - 7 miles Gord Mellow, Kyle McFadden 1:00:07

  • Paul & Ryan Byrne 1:00:11

  • Brian Gittens, Don Verhaeghe 1:04:13

  • John Moore, Jason Cogghe 1:08:07

  • Don McFadden, Jeff White 1:08:53

  • Rob Campbell, Lyle Campbell 1:09:28

  • Mark Verberne, Simon Van Aert 1:15:02

  • Ken Williams, Angus Campbell 1:16:18

  • Don Mole, Mark Robinet 1:22:55

  • Norm Vallieres, Tom Walsh 1:24:32

  • Matthew Verberne, Jamie Minten 1:32:06

  • Kevin Shaw, Dave Carpenter 1:34:45

  • Scott Billingsley, Stan Piskorowski 1:39:25

  • Willem Aarts, Kenny Minten 1:50:12

Ladies - 7 miles Susan Halbauer, Helen Field 1:13:39

  • Christy Shropshire, Lynette Brown 1:23:20

  • Jen Van Gorp, Christine Verberne 1:25:55

  • Theresa & Lisa Hands 1:32:13

  • Junior - 7 miles Nathan Downie, Ben Brown 1:25:40

  • Megan Tyhurst, Marcie Butler 2:17:46

  • Amy Lunn, Kacie Lunn 2:17:46

Kayak - 7 miles Rob Dunsworth 1:16:02

  • Kevin Hoskin 1:16:26

  • Sara Hoskin 1:20:57

  • H. deJong 1:21:54

  • Maureen Thuss 1:21:54

  • Doug Syer 1:22:18

  • Ron Flowers 1:33:36

  • Rena George 1:33:46

  • Kate Barnes 1:46:30

  • Alicia Barnes 1:46:30

Touring - 5 miles Ron Highfield, Bill Scholtens 48:23

  • Suzanne Maki, Bob Boyd 1:07:36

  • Mixed Expert - 12 miles Liz Loek, Dragan Olajdzija 1:28:24

  • Stan Machacek, Karen Simpson 1:25:30

  • Allyson MacDonald, Don Stoneman 1:32:45

  • Bob Vincent, Gwyn Hayman 1:35:30

  • Menís Expert - 12 miles Rene Boogemans, David Johnston 1:28:20

  • Jim Sanders, Stan Anusiewicz 1:30:20

  • Julius Langpeter & Mike Langpeter 1:36:18

  • Chris Mahoney, Paul Dobbeloar 2:31:25